בניה קלה / בניה מתקדמת - האם כדאי?


מאת: מהנדס הראל בן-עזרא

"בניה מתקדמת" / "בניה קלה" זהו שם כללי לסוגי בניה רבים שמתפתחים בשנים האחרונות, זוהי מגמה מבורכת. חלק מהשיטות עברו גיור, חלקן הגיעו מתחום הבניה המתועשת ועברו שינויים/שיפורים. שיטות אלו מאופיינות בבניה מהירה ונקיה יותר. אך לא כל שיטות הבניה נותנות תמורה נאותה להשקעה. ולא תמיד כל הצהרות חברת הבניה בעניין הבידוד התרמי, הבידוד האקוסטי, החוזק, עמידות חיבורי הלוחות בפני סדיקה,
והעמידות באש אכן מדוייקות. בחלק מהשיטות מתקבלת אכן בניה ברמה נאותה, ובמקרים מסויימים מתקבל מעין "מחסן" עם קירות חלשים ולא מבודדים, רצפה מרעישה בצעדים, רווח פתוח בין הרצפה התחתונה לקרקע, ובכלליות - תחושה של בניה זולה כאשר המחיר לא תמיד נמוך ממחיר הבניה הקונבניונאלית.

שיטות בניה מתקדמת הנפוצות בארץ:
1. שלד פלדה דקת דופן וציפוי חיצוני בלוחות כגון "מסטרבורד" או OSB וכד'
וגמר חיצוני של טיח על גבי רשת או אבן, או לחילופין חיפוי עץ.
הציפוי הפנימי בד"כ מלוחות גבס. (במקרה של לוחות OSB יבוצע חיפוי ולא טיח)

2. בניית שלד פלדה והשחלת בלוקי איטונג/ לוחות איטונג
אל תוך קונסטרוקציית הפלדה. או ציפוי בלוחות "איטונג טק" דקים.
וגמר חיצוני טיח או אבן, גמר פנימי גבס.

3. בניית הקירות מבלוקי קלקר או המפקריט מחומר מבודד קל אחר - ויציקת בטון בחללים. ציפוי חיצוני טיח על רשת, או חיפוי אבן, חיפוי פנימי גבס.

4. בניית הקירות מפנלים מקלקר מחופים ברשת, והתזת בטון על גבי הפנלים. חיפוי חיצוני טיח / אבן, חיפוי פנימי גבס.

5. שלד מעץ וציפוי חיצוני בד"כ לוגים (מעץ) WPC, או פנלים, וציפוי פנימי גבס. (שיטה נפוצה בארה"ב)

6. שיטות תעשייתיות: שלד פלדה + פנלים מבודדים או לוחות בטרום.

ישנן שיטות שקוראות לעצמן "בניה מתקדמת", אך בפועל מדובר בבניה רגילה עם קירות נושאים ללא עמודים,
וזהו בהחלט חסרון מבחינת חוזק - יחסית לבניה קונבנציונאלית.

ברוב שיטות הבניה הקלה, הגג העליון יהיה גג רעפים ומתחתיו לוחות גבס או גג מפנל מבודד ומתחתיו לוחות גבס. ברוב המקרים המחיצות בתוך המבנה יהיו מגבס "1/2 + בידוד "2 ברמות דחיסות שונה.
מומלץ לבצע מחיצות גבס דו קרומיות (ציפוי כפול בכל צד), שהן חזקות ומבודדות אקוסטית טוב יותר. תוספת המחיר הוא כ-40 ש"ח למ"ר לכל צד של המחיצה. במבנה פרטי סטנדרטי, תוספת של 15-30 אש"ח.


יש לשים לב שרוב שיטות הבניה הקלה מבוססות על שלד הבנוי מ"פלדה דקת דופן". ולא על שלד מפלדה מסיבית - שיכול להשתוות בחוזקו לחוזק של הבניה הקונבנציונלית עם שלד בטון. וזאת בגלל הנוחות בעבודה ומחיר החומר. פלדה דקת דופן אינה מהווה בהכרח חיסרון, מדובר במבנה קליל יותר.

מומלץ לשקול בניה בשיטות מתקדמות תוך קבלת ייעוץ ממהנדס מטעם היזם - לגופו של פרוייקט ולגופה של שיטת בניה.
בכל אופן, מומלץ שרצפות המבנה יהיו מבטון ולא מפנלים, מעץ או מפח. יש להביא בחשבון גם את אומדן ערך הנכס בתום הביצוע בהשוואה לבניה הקונבנציונלית. בנוסף, יש לקחת בחשבון מה קורה אם בעתיד יהיה רצון לבצע שינויים או להוסיף קומה מעל המבנה שנבנה בשיטת בניה זו או אחרת. את התשובות לכך, כדאי לקבל ממהנדס מטעם היזם ולא מחברת הבניה.