מאת: הראל בן עזרא

כתב כמויות צריך לבוא יחד עם תכניות ברמת פירוט גבוהה, אחרת הוא לא בהכרח מועיל.

מה זה תכנון מפורט?
לדוגמא:
ניתן לתכנן גשר על ידי שרטוט שמראה את מיקומו של הגשר ומספק עוד אי אלו מאפיינים של הגשר בתכנית ובחזיתות. או לתכנן רצפת דק על ידי שרטוט לוחות החיפוי. זהו למעשה אינו תכנון. רמה כזו של פירוט - נקראת "פרוגרמה". כלומר תרשים כללי של המבנה הכולל את כל הפונקציות הדרושות.
למעשה, חלק גדול מהבניה הישראלית נעשית עם פרוגרמה ולא עם תכניות מפורטות, זהו חסרון גדול ביחס למקובל בעולם המתקדם.

תכנון מפורט נכנס לפרטי הפרטים שבגשר או ברצפת הדק, לחתך הסינר ההיקפי שלו, חתכים והגדלות בכל נקודה נדרשת, מידות ומפלסים מדוייקים בכל נקודה ובכל אלמנט , פרטי המעקות, החיפוי, מפרטי הצבע וכו' כמו כן, חשוב מאוד שלא יופיע בשירטוט מידע שאינו רלוונטי, מכיוון שעודף מידע מסרבל את הביצוע ומקשה על קריאת התכניות. התכנון המפורט יהיה בקנה מידה שמתאים להראות בגוף התכנית באופן ברור את כל הנתונים הדרושים לקבלן כדי להגיע לייצור מושלם על פי התכנית - ללא אלתורים. כאשר כל הנחיה הנדרשת בתכנית צריכה להיות מגובה ביכולת של המתכנן לוודא שההנחיה אכן מיושמת בשטח בהתאם לתכנית.
כתב כמויות בצמוד לתכנון מפורט, מאפשר ביצוע פרוייקט חלק ומהיר וחוסך בעלויות רבות גם למזמין וגם לקבלן. בסופו של תהליך מתקבל מבנה שנאמן יותר לתכנון - לטוב ולרע בהתאם לרמת המתכנן.

ההבדל בין תכנון מפורט לתכנון רגיל יכול להיות כפול ומשולש מבחינת השקעת שעות עבודה של המתכנן. אך הלקוח הישראלי לא תמיד יודע להעריך ולהבין במה מדובר ואינו יודע עד כמה שתכנון חכם ומפורט יכול להעלות את ערך הנכס שלו ועד כמה התכנון יחסוך לו זמן וכסף רב בשלבי הביצוע.
כתב הכמויות משלים את התכנון המפורט ומגדיר בדיוק רב את כל סוגי החומרים הדרושים, את חישוב הכמויות של החומרים, וכן את האומדן של מחיר הייצור בהתחשב בכל המרכיבים. המצב האופטימלי הוא שהמתכנן יהיה זה שעורך את כתב הכמויות, מהסיבה שבזמן עריכת כתב הכמויות והאומדנים, המתכנן עשוי לעדכן ולשפר את התכנון ולתקן טעויות. גם המתכנן המנוסה ביותר, ימצא מקום לשיפורים בתכניות בשלב עריכת כתב הכמויות שלו, שכן זהו השלב שבו עוברים במדוקדק על כל סט התכניות ומתרגמים אותם לכמויות ומחירים. בטווח הרחוק, מתכנן שנוהג להכין כתבי כמויות לתכניות שלו, יהיה מתכנן יעיל וטוב יותר, מכיוון שכבר בשלב התכנון הוא ייקח בחשבון את העלות בפועל של כל פרט אותו הוא מתכנן.
כאשר עורכים תכניות מפורטות וכתב כמויות, יש לקבל את כל ההחלטות עוד בשלב התכנון, כל שינוי במהלך הביצוע הופך לתהליך מסורבל, שעל פי רוב יתפרש בסופו של דבר לרעת המזמין. ככל שיותר החלטות יתקבלו בזמן התכנון - כך הביצוע יהיה יותר פשוט וחלק. ככל שלמתכנן יהיה יותר ידע רלוונטי בתחומים: פרטי אדריכלות, קונסטרוקציה, קרקע, חשמל, אינסטלציה, נגרות, מסגרות, פיתוח, איטום וניקוז, אלומיניום - כך יתקבלו יותר החלטות נכונות בשלב התכנון.
מצד שני, ככל שיהיו מעורבים יותר מתכננים ויועצים בתכנון - התכנון, התיאום והביצוע יהיו מסורבלים יותר, יקרים יותר, ועל פי רוב - גם ברמה נמוכה יותר.